Tipografi ile ilgili kitaplar.

Erkan Malçok
1 min readAug 24, 2020

Emre Becer’in Modern Sanat ve Yeni Tipografi’si ile Prof. Dr. Namık Kemal Sarıkavak’in “Çağdaş Tipografinin Temelleri” kitapları yararlı olabileceğini düşündüğüm Türkçe kaynaklardır. Ayrıca, aşağıdaki kitapları kütuphanenize eklemenizi tavsiye ederim. Tipografi yazıya bir anlam yüklemez, ancak anlşılır olmasını kolaylaştırabilir. Herşeyden önce içerikten bağımsız bir düzenleme olduğu anlaşılmasın. İyi bir tipografi bilgisi, eksik ve yanlış olanı ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Bu kitaplardan sonra, günlük hayatınızda ürünü doğru fiyatlamanızdan tutun, neyi okuyup neyi okumamanız gerektiğini bile anlayabilirsiniz. Örneğin, bir makale harf düzeninden anlama kadar pek cok yapı teşkil eder. Küçük ölçekte yapılan bir özensiz bir düzenleme, bütün yapıya zarar verir. Değer ayrıntıda saklıdır.

  1. The Elements of Typographic Style — Book by Robert Bringhurst
  2. Thinking with Type — Book by Ellen Lupton
  3. Typography, Referenced — by Jason Tselentis, Allan Haley, Richard Poulin, Tony Seddon, Gerry Leonidas, Ina Saltz.

Her sanatçının yapması gereken bilinen ve bilinmeyen arasında bir ilişki kurmaktır. Bu ilişki bazen dengesiz bir denge kurmak ya da anlamsızı anlamlı kılmaktır. Her hikayenin sonunda bir an vardır ki, gerçek açığa çıkmış ve anlaşılır olmuştur. Tipografiyi ticari kaygılarınız olmadan incelemenizi, öğrenmenizi ve paylaşmanızı tavsiye ederim.

Erkan Malçok

Experienced digital analyst with a creative background.